Liigeste struktuur ja funktsioon

Kas teadsid, et inimkehas on rohkem kui sada liigest? Liigeste üldine eesmärk on ühendada luid ja mõned neist võimaldavad sul liikuda.

25 nov 2016

Liigeseid on kolme liiki:
– fibroossed liigesed, näiteks koljuluude vahel: koljuluud on omavahel väga tihedalt ühendatud, luude vahel ei ole õõnsusi ega tühja ruumi;
– kõhrelised liigesed, mis asuvad vaagnas või selgroos: neid ühendavad kõhred, mis võimaldavad vähest liikumist, näiteks rotatsiooni;
– luulised liigesed, mis võimaldavad kõige suuremat liikumist. Need meile kõige nähtavamad liigesed on kõige tähtsamad aktiivse liikumise jaoks (näiteks puusades, õlgades, põlvedes, pahkluudes ja küünarnukkides).

Luulisi liigeseid lähemalt vaadates näeme, et luid koos hoidvas liigesekihnus on tühja ruumi, sealhulgas õõnsus külgnevate luude kõhre vahel. Seda ruumi nimetatakse liigeseõõneks, mis on täis liigesevõiet.
Liigesevõiet toodab sünoviaalkile, mis tooidab liigese sisepindu ja varustab liigesekõhre toitainetega. Lisaks toimib liigesevõie määrdeainena, mis vähendab hõõrdumist. Põhimolekulid läbivad sünoviaalkile ja jõuavad liigesevedelikku. Seejärel jõuavad need difusiooni abil kõhrerakkudesse, mida nimetatakse kondrotsüütideks. Kondrotsüüdid ehitavad ja toodavad kõhre, muutes toitained, nagu glükoosamiini ja aminohapped, kõhrestruktuuri tootvateks inimorganismi makromolekulideks, nagu kondroitiin, hüaluroonhape, kollageen jms.

Luupinda katab kõhrekiht, mis toimib amortisaatorina ja leevendab luudevahelist hõõrdumist. Kui liigesekõhr kulub ära ja kondrotsüüdid ei suuda selle struktuuri taastoota, hakkab liiges valutama, on jäigem ja kaotab ajapikku oma liikuvuse. Suurema koormuse korral võib liigestes tekkida põletik. Liigesekõhre järkjärguline lagunemine põhjustab osteoartriiti.

Liigestuvate luude otsi ümbritseb sidemeid sisaldav liigesekihn.
Liikumine saavutatakse luude, liigeste, lihaste ja närvide keerukas koostoimes. Seda, et kõik toimiks täiuslikult, aitavad tagada tähtsad kollageeni sisaldavad kõõlused ja sidemed.

Kõõlused ühendavad lihaseid luudega ja seega võimaldavad liikumist. Kindlasti tead Achilleuse kõõlust, mis ühendavad sääremarja lihaseid kannaluuga. Sidemed ühendavad omavahel luid ja aitavad stabiliseerida liigeseid. Mõlemad struktuurid on paindlikud ja võivad teatud määral pikeneda.

Liigeste anatoomilist skeemi vaadates, võime ette kujutada, mis võib juhtuda vigastuse korral: nihestus, liigesekihnu, kõõluse või sideme rebestus. Ühtlasi ei saa unustada kõhrekihi vähenemist osteoartriidi korral ja seda, kuidas üksteisele aina lähemal olevad luud hõõruvad üksteise vastu ja see põhjustab valulikke liigesehaiguseid.

Liigeste eest tasub hoolitseda kogu elu ja kui võimalik, vältida ebavajalikku ebamugavustunnet, mida hiljem kahetseme. Loe lisaks liigeste hoolduse 10 käsku.