Osteoartriidi võimalik ravi
Osteoartriit on kõige levinum liigesehaigus, mida iseloomustab liigesekõhre lagunemine ja muutused teistes liigesekudedes.
Osteoartriit on degeneratiivne haigus, mis vanuse tõustes ajapikku süveneb. Selle tagajärjel tekib luude vahel hõõrdumine, luupind muutub järk-järgult, luupinda katavad luukasvised ehk osteofüüdid ja sellest tulenev surve närvikiududele põhjustab valu. Lisaks võib tekkida põletik. Liiges muutub ajapikku kõvemaks, tursub, moondub ja kaotab oma liikumisulatuse.
Osteoartriidi algfaasis keskendutakse peamiselt liigesevalu ja -kanguse vähendamisele või vähemalt liigeste liikuvuse säilitamisele. Kui liigesevalu on liiga tugev, võib kasutada valuvaigisteid. Liigesevalu vastu kasutatakse mitut liiki ravimeid, milles kõige levinumad on SYSADOA- ja NSAID-ravimid.
1. SYSADOA (osteoartriidi aeglase toimega sümptomaatilised ravimid)
Need ravimid moodustavad heterogeense ravimirühma, mis leevendavad osteoartriidi sümptomeid ja millest enamikul on toime liigesekõhre ainevahetusele. Mõned neist, näiteks glükoosamiin ja kondroitiin, on organismis looduslikult esinevad ained. Et liigesekõhre pikaaegne kasutamine oleks võimalik, on tähtis hoolitseda selle tervise eest. Liigesekõhre parandamine ja biosüntees on pikk protsess, nii et nende ravimite toime avaldumiseks tuleb neid kasutada vähemalt neli nädalat. See tuleneb sellest, et nende toimemehhanism on teistsugune kui NSAID-ravimitel. SYSADOA-ravimitel ei ole NSAID-ravimite kasutamisega kaasnevat kõrvalnähtude riski.
Kõige levinum koostisaine on glükoosamiin, mis on lihtne molekul – looduslik aminosuhkur. Ravimina kasutatakse seda kõige rohkem glükoosamiinsulfaadi kujul. Liigestes toimib see kõhrestruktuuride, eelkõige kondroitiini ja hüaluroonhappe tähtsaima ehitusmaterjalina ning mitmes uuringus on tõestatud, et glükoosamiin stimuleerib liigesekõhre komponentide sünteesi.
Kondroitiin on liigesekõhre tähtis struktuuriline koostisosa, makromolekul, mis tagab kõhre elastsuse ja hüdratsiooni.
Mõlemat looduslikku koostisosa, nii glükoosamiini kui ka kondroitiini leidub ka toidulisandites.
2. NSAID-ravimid (mittesteroidsed põletikuvastased ravimid)
Neid ravimeid teatakse ja kasutatakse nende valuvaigistava, palavikku alandava ja põletikuvastase toime tõttu. Neist tuntuimad on molekulid nagu ibuprofeen, diklofenak ja naprokseen, mis on paljudes erinimelistes ravimites kasutatavad toimeained. Need ravimid leevendavad valu kiiresti ja tõhusalt, kuid ei tegele valu algpõhjustega!
Kuigi nad on üldjoontes ohutud, ei soovitata neid pikaajaliselt kasutada, sest see võib kahjustada mao ja soolte limaskesti. Seetõttu on nad vastunäidustatud maohaavadega inimestele.
Naprokseen on väga sobiv liigesevalu leevendamiseks. Sellel on pikk plasma poolväärtusaeg, mis tähendab, et pärast manustamist kestab selle toime mitu tundi. NSAID-ravimitest kaasneb just naprokseeniga ka väiksem risk südame-veresoonkonna haigustega patsientide jaoks.